Дали црквата Христова верува во предодреденост?

Цркви Христови
  • Регистрирај се

Само во смисла дека Бог предодредува праведните да бидат вечно спасени и неправедните да бидат вечно изгубени. Во изјавата на апостол Петар: "Вистина, сфаќам дека Бог не е почитуван од лица, но во секој народ, кој се плаши и прави праведност, е прифатлив за него" (Дела 10: 34-35.) Се зема како доказ дека Бог не ги предодредил поединците да бидат вечно спасени или изгубени, но секој човек ја одредува сопствената судбина.

Кои се цркви на Христос?

Која е карактеристичната молба на Христовата црква?

Историско потекло на Движењето за реставрација

Колку Христови цркви се таму?

Како црквите се организациски поврзани?

Како се управуваат Христовите цркви?

Што црквата Христова верува во Библијата?

Дали членовите на Христовите цркви веруваат во девственото раѓање?

Дали црквата Христова верува во предодреденост?

Зошто Христовата црква крштава само со потопување?

Дали се практикува крштевањето на новороденчињата?

Дали министрите од црквата слушаат исповед?

Дали молитвите се упатени кон светите?

Колку често јадеш вечера на Господа?

Каква музика се користи во обожавањето?

Дали Христовата црква верува во небото и пеколот?

Дали Христовата црква верува во чистилиште?

Со кои средства црквата обезбедува финансиска поддршка?

Дали Христовата црква има кредо?

Како некој станува член на Христовата црква?

добие Во контакт

  • Министерства за интернет
  • PO Box 146
    Спирман, Тексас 79081
  • -806 310 0577-
  • Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Вие треба да вклучите JavaScript за да ја видите.