Како се управуваат Христовите цркви?

Цркви Христови
  • Регистрирај се

Во секое собрание, кое постоело доволно долго за да стане целосно организирано, постои плурализам на старешини или презвитери кои служат како управно тело. Овие мажи се избрани од страна на локалните собранија врз основа на квалификациите утврдени во стиховите (1 Тимоти 3: 1-8). Служат под старешините се ѓакони, учители и евангелисти или министри. Вториот немаат авторитет еднаков или надреден од старешините. Старешините се пастири или надгледници кои служат под Христовото поглаварство според Новиот завет, кој е еден вид конституција. Не постои земна власт надредена од старешините на локалната црква.

Кои се цркви на Христос?

Која е карактеристичната молба на Христовата црква?

Историско потекло на Движењето за реставрација

Колку Христови цркви се таму?

Како црквите се организациски поврзани?

Како се управуваат Христовите цркви?

Што црквата Христова верува во Библијата?

Дали членовите на Христовите цркви веруваат во девственото раѓање?

Дали црквата Христова верува во предодреденост?

Зошто Христовата црква крштава само со потопување?

Дали се практикува крштевањето на новороденчињата?

Дали министрите од црквата слушаат исповед?

Дали молитвите се упатени кон светите?

Колку често јадеш вечера на Господа?

Каква музика се користи во обожавањето?

Дали Христовата црква верува во небото и пеколот?

Дали Христовата црква верува во чистилиште?

Со кои средства црквата обезбедува финансиска поддршка?

Дали Христовата црква има кредо?

Како некој станува член на Христовата црква?

добие Во контакт

  • Министерства за интернет
  • PO Box 146
    Спирман, Тексас 79081
  • -806 310 0577-
  • Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Вие треба да вклучите JavaScript за да ја видите.