Колку Христови цркви се таму?

Цркви Христови
  • Регистрирај се

Најновата веродостојна проценка наведува повеќе од 15,000 поединечни цркви на Христос. "Христијанскиот хералд", општа религиозна публикација која ги претставува статистичките податоци за сите цркви, проценува дека вкупното членство на Христовите цркви е сега 2,000,000. Постојат повеќе од 7000 мажи кои проповедаат јавно. Членството во црквата е најтешко во јужните држави во САД, особено во Тенеси и Тексас, иако постојат собранија во секоја од педесетте држави и во повеќе од осумдесет земји. Мисионерската експанзија е најширока од втората светска војна во Европа, Азија и Африка. Повеќе од 450 работниците со полно работно време се поддржани во странски земји. Црквите Христови сега имаат пет пати повеќе членови како што се објавени во американскиот религиозен попис на 1936.

Кои се цркви на Христос?

Која е карактеристичната молба на Христовата црква?

Историско потекло на Движењето за реставрација

Колку Христови цркви се таму?

Како црквите се организациски поврзани?

Како се управуваат Христовите цркви?

Што црквата Христова верува во Библијата?

Дали членовите на Христовите цркви веруваат во девственото раѓање?

Дали црквата Христова верува во предодреденост?

Зошто Христовата црква крштава само со потопување?

Дали се практикува крштевањето на новороденчињата?

Дали министрите од црквата слушаат исповед?

Дали молитвите се упатени кон светите?

Колку често јадеш вечера на Господа?

Каква музика се користи во обожавањето?

Дали Христовата црква верува во небото и пеколот?

Дали Христовата црква верува во чистилиште?

Со кои средства црквата обезбедува финансиска поддршка?

Дали Христовата црква има кредо?

Како некој станува член на Христовата црква?

добие Во контакт

  • Министерства за интернет
  • PO Box 146
    Спирман, Тексас 79081
  • -806 310 0577-
  • Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Вие треба да вклучите JavaScript за да ја видите.