Проповеди од други евангелисти

Цркви Христови
  • Регистрирај се

Од првиот век сите Христови цркви остануваат автономни и немаме централна канцеларија или управен одбор што е над сите цркви на Христос. Исус Христос е единствениот шеф на црквата.

Следните веб-страници вклучуваат контури за проповеди, додека некои ќе имаат аудио и видео-проповеди кои можат да се симнат или да се слушнат на интернет. Следниве линкови се нудат на сите христијани со цел проповедање и истражување. Некои од овие веб-страници, исто така, може да вклучуваат линкови до секуларни ресурси кои не се поврзани со цркви на Христос. Листата подолу не е одобрување за содржината на доктрината.

Конкорд патот Црква Христова

Лонг Ајленд Црква Христова

Мајберли Црква Христова * Џејсон Клејтон

Mt. Јулија црква Христова

Северна булевар Црква Христова * Дејвид Јанг (аудио)

Проповеди на стари патишта

Црква Христова Пасир Панџанг * Хенри Конг

Трошење време со Џим Мекгиган (аудио и видео)

Тајлорсвил патот црква Христово * Џери паркови (Аудио)

Дваесет и Шеста Света Црква Христова * Алан В. Кол

Twickenham Church of Christ * Хантсвил, Алабама (аудио)

Кои се цркви на Христос?

Која е карактеристичната молба на Христовата црква?

Историско потекло на Движењето за реставрација

Колку Христови цркви се таму?

Како црквите се организациски поврзани?

Како се управуваат Христовите цркви?

Што црквата Христова верува во Библијата?

Дали членовите на Христовите цркви веруваат во девственото раѓање?

Дали црквата Христова верува во предодреденост?

Зошто Христовата црква крштава само со потопување?

Дали се практикува крштевањето на новороденчињата?

Дали министрите од црквата слушаат исповед?

Дали молитвите се упатени кон светите?

Колку често јадеш вечера на Господа?

Каква музика се користи во обожавањето?

Дали Христовата црква верува во небото и пеколот?

Дали Христовата црква верува во чистилиште?

Со кои средства црквата обезбедува финансиска поддршка?

Дали Христовата црква има кредо?

Како некој станува член на Христовата црква?

добие Во контакт

  • Министерства за интернет
  • PO Box 146
    Спирман, Тексас 79081
  • -806 310 0577-
  • Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Вие треба да вклучите JavaScript за да ја видите.